"Gemischter Satz" är en konstnärsduo bestående av Bernd Krauss (Nürnberg) och Petter Dahlström Persson (Malmö). Gemischter Satz är också namnet på en mycket speciell cuvée: en vingård där olika druvsorter planteras sida vid sida. Druvorna skördas vanligtvis samtidigt och jäser tillsammans. I utställningen Tvek på det får konstnärerna tillfälle att jäsa tillsammans på våra breddgrader. Till vernissagen har vi gett konstnärerna friheten att bjuda på något extra gott och speciellt.

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
”Västerbyn är ett självständigt ort där det finns det dokumenterade traditioner inom musik, litteratur och bildkonst med flera erkända namn inom kulturarbete. Det finns alltså ett kulturarv och ett levande kulturarbete i bygden av en generation med påtagligt
ungdomsinslag. Här finns det isynnerhet skulpturkonsten representerad med icke
mindre än 4 verksamma personer. Av cirka 169 innevånare är alltså 0,4% konstnärer viket borde innebära 37 200 för Sverige totalt. Så är nu icke verkligheten, utan Västbyn
framstår såsom mycket säregen i vad avser konstnärstätheten.
Skulpturkonsten har inte längre stått i debattens centrum. Med rätt eller orätt har konstartens utövare kritiserats för självisolering och bestämt ovilja till ett
samhällsnärmande, och klyften till det lokala instanser har ofta varit bred och utan förbindelser. Under sådana betingelser hälsar man med glädje att konstnärer kunnat samla sig kring en arbetande enhet i den s.k. ”Gemischter Satz”.
”Gemischter Satz” är namnet på en mycket speciell cuvée: en vingård eller vingård planteras sida vid sida med olika druvsorter. Druvorna skördas vanligtvis samtidigt och jäser tillsammans.
Produktionen hos gruppens konstnär är av hög kvalité med rikt förgrenade miljöer, motiv och stilar och där man påtagligt spårar en känsla av ödmjukhet inför uppgiften – inför
skapande. (…)
Vilka möjligheter har gruppen?
Vi tror att den efterföljande presentation av konstnärerna och visningen av deras alster
på Ahlbergshallen kommer att ge ett entydigt positivt svar på frågan.
Gruppens Insatser hittills:
2023 Räddningstjänsten, Smålands Triennale; Sweden
2022 VIRKETIDning, Alta Malmö, Sweden
2020 Eigen Weg, Life, Rotterdam”
••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Utställningen arrangeras av Härke Konstcentrum, med stöd av Bergsgruppen, Kulturrådet, Region Jämtland Härjedalen och Östersunds kommun
Öppettider: tisdag–söndag 12–16

PER EKELUND Klockvärdering (på gående)

Porslin-Mannen

En vatten-ski linnan träffar på ett gäng porslin rör och festar tillsammans så att vindruvor växer ut från öron och du måste tänder ljus på norskt tenn stake.

Grashoppare

                 Triva-serien från NK som vi alla känner till som en erkänt bekväm möbel av formgivaren

Bengt Ruda från 1950-talet. Redan på 1940-talet hade svenska staten bestämt att under
1940-tal och 50-tal skulle trivseln framhävas i de svenska hemmen, för harmonins skulle och för äktenskapets skull men kanske mest för att det var KRIS i Befolkningsfrågan och här ser vi ett utmärkt exempel design som blivit ett landmärke för trivselfaktorn både för barn och vuxna. GRASHOPPARE Proveniens SJ

TRIVA REKLAMMATERIAL OCH ARKIVMATERIAL

        Stengruppen med vissa målarstenar och vissa vanliga stenar har alla olika form utifrån deras                       inneboende karaktärer och har huggits och sågats fram på lastkajen i den gamla spaghettifabriken i Malmös industriområdes utkant. Olika vikt och mått men som utgångspunkt tunga.

?

sk. Bastu Klockan

Nyckelkronan

 Nyckelkronan med nycklar från möbler som inte
längre finns eller som kanske finns. Nycklarna har
svetsats fast och kan iallafall inte komma bort. Nyckelkronan
hängs i taket med tända stearinljus. Svetsat för hand på Västbyn.

värdering:

Auktionsverket: Tema - Fotografens teckningar + privat lampsamling

                 TEMA Fotografens teckningar     + Privata                                                                     lampsamlingen

                     Frösö auktionsverk har glädjen att presentera en samling helt unika teckningar
                    gjorda av den förre fotografen på Stockholms auktionsverk. Privata lampsamlingen,                                                     proveniens bland annat, en container utanför gamla F4 samt PMU.

John Hedman pastell 1964

Orignal pastell av John Hedman
som enligt uppgift prutades ned i pris
trots att det var rea efter ett besök på wedemarks.
I ram med glas. ca 20 x 30 cm.

https://sv.wikipedia.org/wiki/John_Hedman

John Lennart Hedman, född 28 september 1913 i ViggeBergs socken, Jämtlands län, död där 19 juli 1994[1], var en svensk målare och tecknare.

Han var son till hemmansägaren Magnus Hedman och Märta Jonsson och från 1940 gift med Ulla Liljenberg. Hedman studerade vid Otte Skölds målarskola 1933-1935 och för Hilding Linnqvist och Sven Erixson vid Konsthögskolan i Stockholm 1937-1943. Separat ställde han ut på bland annat Galleri Brinken i Stockholm och tillsammans med Ragnar Godin och Rune Jansson i Trollhättan. Han medverkade i samlingsutställningar med Sveriges allmänna konstförening och i utställningen Norrlänningar på Liljevalchs konsthall. Hans konst består av målade landskap från Jämtland, porträtt, interiörer från Värmland, snömotiv, blomstilleben, akter och motiv från den nordiska gudasagan. Han erhöll 1944 tredje pris i en tävlan om utsmyckning för Östersunds högre allmänna läroverk. Hedman är representerad vid Östersunds museum och Örebro läns museum samt i Östersunds konstklubb och Sundsvalls konstförenings samlingar.

Nyckel tavlan

Nyckel tavla ca 40 x 60 cm med passepartout och ram i trä.
Bruksslitage och fläckar. Frösö auktionsverk garanterar inte funktionen. Kanske har använts i ett hotel eller en annan sorts av gästgiveriet.
Proveniens: Törnstensgrändloppis

"Billy"

Inspirationen är hämtad från IKEA´s stora succé, även den kallad "Billy". Här har man använt bamboo från den lokala trädgårdsaffären och spikat dom olika rör ihop med en klassisk träspik. Förstärkning får konstruktionen genom orangefärgat murarsnöre.

.

Kjell & Cilla

Små format fotografi av en stor sten från istiden i ett nordiskt skogslandskap med ett mycket mindre och mer kultiskt objekt framför golvet. Herkomst är okänt men den lilla stenen är utformad i en sorts naiv stil som är känd från bland annat afrikanska kontinenter. Ram är vintage och inte från samma tid som bilden, som verkar är tryckt nyligen.

Nymph TONY 94

Själva målningen är målad med akrylfärg på duk. Den visar en kanske kvinnlig person med ett stort antal brösten på buken. Samtidigt verkar hon föreställa sig i hjärnregionerna ett alpin landskap med sol ovanpå. Verket är kallat "Nymph" och enligt text på baksidan målat i augusti 1994 av Toni Toristedt(?).

Själva ramverket är gjord av ihopskruvat träpinnar hittad längs strandkanten.

Målning

Målningen på front sidan är ett kopia av den man ser när man vänder om bilden. Här finns det även signatur (Raffins?) Genom den teknik uppstår also en s.k. "Hinterglas-Maleri", som oftast användes i religiösa sammanhand. (till ex. Maria Kapellar) Motivet verkar vara en typiskt fjälllandskap. Den ursprungliga stilen visar tecken med på 50-tals populära drag.

Bfr. Manligheten

Silvrig inramat fotografi (akrylglas) som tar upp materialet på bostadsföreningens skylt i graverat metall.  Själva föreningen ligger i Malmö stads bostadsområdet Sorgenfri. Vem vill bo här? (50x60)

s.k. Vapenskåpet

Själva skåpet är ihopsatt med väderaltade bräder och innehåller ett använd brukspinne dess spets sitter ovanpå. På båda sidokanterna är en lampa monterad i stil av ............... som är fungerande. När dörren stängs är det en sturelikt amontur som sitter dekorativ på fasaden av detta möbel.

Stortorget

Ursprungligen en stol från okänd proveniens (kanske 80 tal italienskt design) först isärklippt och sen svetsad ihop igen. Den vita färgen har slippats bort där nödigt för bättre svets. Titeln är kopplat till den renoveringen Östersunds stortorget har gått under. Svetsningen verkar amatör mässigt men ha hållit hittills.  Bra för att har skulpturen på en upphöjd plats, till ex. bord (45x38x39)